Premierships

JJCC Inaugural Premiership

G.S.D.C.A. “C’ Grade Premiers 1981/82

Venue – Torquay Caravan Park, Bell Street.

Back Row: Nick Sheridan, Vin Loader, Gary Brown, Max “Puncher” McPhee (Captain), Bob Loader, Ian Heritage, Kel Young, Ron Haeberle,

Front Row – Ron McKendrick, Graeme “Willy” Muncey, Peter Rudd, Gareth Haeberle, Dale Loader, Graeme Hughes, Ken McCallum

G.S.D.C.A. “B” Grade Premiers 1982/83

Back Row- Ron Haeberle, Geoff Grayling, Graeme “Willy” Muncey, Gary Brown, Ken McCallum, Kel Young, Graeme Hughes

Front Row – Ian Heritage, Terry Pyers, Max “Puncher” McPhee (Captain), Bob Loader, Vin Loader

G.S.D.C.A. “B” Grade Premiers 1986/87

Back Row – J. McPhail (Scorer), A. Crofts (Captain), R. Whittington, S. Davis, D. Avers, R. Fields, C. Allen, D. McPhail, P. Mowat

Front Row – S. Green, P. Rouse, S. Bell, P. Clingan, S. Rawley

G.S.D.C.A. “B” Grade Premiers 1987 /88

Back Row – J. McPhail (Scorer), D. McPhail (Capt), D Bumpstead, R. Whittington, G. Grayling, B. Currie, S. Smith, C. Allen, J. Markham (Scorer)

Front Row – T. Kara, S. Rawky, B. Brown, C. Huxtable, A. Muncey, T. Kelly

G.S.D.C.A. “C” Grade Premiers 1987/88

Back Row – I. Sumner, A. Smythe, P. Moloney, A. Gibbs

Front Row – I. Hancock, R. Sutherland, I. Anderson

Absent – P. Mowat, A. Crofts, S. Ryan, M. Dow, M. Sinnot

 

G.S.D.C.A. “C” Grade Premiers 1990/91

Back Row – A. Currie, G. Grayling, P. Moloney, A. Gibbs

Front Row – I. Sumner, I. Hancock, A. Smythe, L. McVey, I. Anderson

Absent – S. McKenzie & G. Squires

G.S.D.C.A. “B” Grade Premiers 1994/95

Back Row -A. Smuthe. C. Plummer, W. Hunt, S. Goossen, C. Wood

Middle Row – P. Moloner, R. Webb, G. Grayling Captain), J. Bourke (Vice Captain), B Rufin. Front Row – A. Fennell & 1. Burhop

G.S.D.C.A. “B” Grade Premiers 1995/96

Back Row – R. Packett, C. Mildenhall, W. Hunt, G Innis, P. Moloney

G.S.D.C.A. “C” Grade Premiers 1996/97

Back Row -A. Gibbs, A. Mitchell, A. Gilson, C. Bartlett, R. Whitington.

Middle Row – M. Perry, T. Galpin, P. Smith (Capt), B. Currie, B. Edge. Front Row – G. Nicholls, M. Salmon

Jan Juc Cricket Club

Inaugural “A” Premiership

S.L.C.A. “A” Grade Premiers 2003/04

Back Row – C. Lucas, I. McCann, M. Stewart, B. Hornsey, T. Hornsey, I. Lygo, J. Grayling, T. Gilson (Manager)

S.L.C.A. “B” Grade Premiers 2003/04

Back Row – G. Pettiford, A. Franklin, T. Hill, T. Kelly, G. Cook, J. Carr, N. Ablett

G.J.C.A. Under 17 Premiers 2006/07

Back Row – Aaron Muncey, Matt Sprigg, Tom Dunn, Jack Taylor, Peter McDonald, Lachie Ayton, Lylie Priest Front Row – Jordon Graham, Dyson Bell-Warren, Leigh Brennan, Jules Muncey, Rory Nuttal, Josh Graham

Undefeated Premiers

G.J.C.A. Under 15 Boak Division 2007/2008

Back Row – Tyson Hooper, Darcy Thornton, Nicky Smith, Joshua Looker, Jordan Graham (Captain), Ned Vasey, Andrew Bag (Coach)

Front Row – Nic Clarke, Joe Bienefelt, Shan Smith, Caden Macdonald, Matt Boag

Undefeated Premiers

G.J.C.A. Under 13 2007/2008

Back Row – Darren Fox (Coach), Iggy Rudd, Matt Bag, Nic Clarke, Joel Bienefelt, Riley Brown, Liam van Gemst, Ned Vasey, Cole Fox (Mascot)

Front Row – Lochie Brown, Harry Cook, Luke Guest, Mac Fox, Kyle Bienefelt, Caden Macdonald

B.P.C.A. “B” Grade Premiers 2012/13

Back Row – J. Ugrin, M. Klitzing, C. Binyon, N. Hahn (Capt), D. Thornton, N. Vasey, R. Brown, D. McGlenchy, T. Hook

Front Row – K. MacColl, s. Smith, K. Bienefelt

B.P.C.A. “C” Grade Premiers 2015/16

Back Row – L. Mitchell, N. Hahn, T. Gough, P. MacDonald, C. Binyon

B.P.C.A. “D’ Grade Premiers 2015/16

Back Row – B. Day, A. Locke, A. Gough, S. Dean, S. Tamassy, P. Jessen

Front Row – F. Locke, H. Gough, D. Norman (Capt), J. Norman, W. Tamassy, C. Jessen

B.P.C.A. “C” Grade Premiers 2016/17

Back Row – J. Lawley, D. Norman, T. Hardy, J. Ugrin (Capt), C. Binyon, N. Hahn, Front Row – L. Mitchell, L. Ayton, T. Gough, H. Norman, S. Smith

GUCA McMahon – Under 15 Premiers 2018-19 – Jan Juc/ Anglesea

Back Row – M. Eskrigge (Coach), A. Bassett, C. Palmer, P. Hughes, R. Page, T. Eskrigge, J. Belsar-OConnor, J. Hardman.

Front Row – S. Heath, K. Powers, K. Eskrigge, N. Collins

BPCA B Grade Premiers 2019-20

Back Row – L. Mitchell, J. Norman, D. Norman, A. Rafferty, P. Hawkey

Front Row – 1. Lygo, M. Fox, R. Wheeler (Captain), S. Singh, A. Kent

Absent – O. Irvin, H. Cook

 

BPCA C Grade Premiers 2020-21

Back Row – H. Hardy, L. Mitchell, G. Guy, D. Waldron, G. Egan, B. Looney

Front Row – L. Ayton, A. Henke, D. Bilston, T. Hardy, S. Heath

 

GICA Beaumont U/13 Premiers 2020-21 – Jan Juc Muncey

Back Row – J. Powers (VC), R. Wary, A. Maule, J. Penton (Captain), E. Waldron, H. Rimmer, D. Bilston (Coach)

Front Row – R. Suter, M. Kerr, E. Falconer, R. Bilston, J. Prosser

U/13 Premiers 2021-22

Back Row – J. Downey (Coach), H. Close, C. Collins, R. Maycock, F. Wright

Front Row – S. Callaghan, J. Kernot, J. Wood, D. Litaize (VC), J. Downey (C), O. Holmes

U/13 Premiers 2022-23

Back Row – C. Collins, R. Maycock, R. Herbert, W, McRae, O. Holmes, J. Downey (Coach), J. Wood, J. Downey (C), P. Nicolson (VC)

Jan Juc Sharks Inaugural Senior Women’s Cricket Grand Final

BWCC “D’ Grade Premiers 2023/24

Venue – Armstrong Creek.

Back Row: Ginni Bilston, Emily, Bogue, Amy Maul, Rosie Maul, Indie Abbot, Summer Dehnert, Cassidy Hall, Laura Priest, Cara Powers, Denis Bilston (coach),

Front Row – Sasha Peers (player of match), Georgie MacKay, Amber Potter, Georgie Fogarty (Captain), Denis Murry, Bronwyn Withers, Danielle Johnson